Kulüpler

FLL ROBOTİK KULÜBÜ (ORTAOKUL / LİSE)

9-16 yaş aralığındaki bireylerin katıldığı, kendilerini topluma duyarlı bilim insanı ve mühendis olarak görmelerini sağlayan, 80 ülkeden katılım sağlanan turnuvalardır. Turnuvanın Türkiye ayağı “Bilim Kahramanları Buluşuyor” adı altında düzenlenmektedir. Takımlar, rehberleri eşliğinde her yıl belirlenen tema ile ilgili görevleri en kısa sürede tamamlayan bir robotu Lego EV3 Robotik setleri ile tasarlayıp programlarlar. Her sezon dünyayı ilgilendiren bir problem ile ilgili bir tema belirlenir. Turnuvaya katılan çocuk ve gençler bilim ve sanat alanlarında kendilerini geliştirirken; FLL bireylere takım çalışması, kendini ifade etme, sunum becerisi gibi konularda da katkı sağlamaktadır.
Kulübü tercih edecek öğrenciler, ulusal ve/veya uluslararası yarışmaya katılarak Ankara Çözüm Koleji’ni temsil edeceklerinin bilincinde olmalılardır. Yarışmaya katılım için gerekebilecek seyahat, konaklama, vb. giderler öğrenci velileri tarafından karşılanacaktır.

FLL JR. ROBOTİK KULÜBÜ (İLKOKUL)

6-10 yaş aralığındaki çocukların katıldığı bir robotik ve proje fuarı çalışmasıdır. Türkiye ayağı “Bilim Kahramanları Buluşuyor” adı altında düzenlenmektedir. Takımlar, rehberleri eşliğinde her yıl belirlenen temaya göre Lego WeDo 2.0 Robotik setleri ile proje hazırlarlar. Her sezon dünyayı ilgilendiren bir problem ile ilgili bir tema belirlenir. Fuara katılan çocuk ve gençler bilim ve sanat alanlarında kendilerini geliştirirken, Jr. FLL bireylere takım çalışması, kendini ifade etme, sunum becerisi gibi konularda da katkı sağlamaktadır.
Kulübü tercih edecek öğrenciler, ulusal ve/veya uluslararası fuara katılarak Ankara Çözüm Koleji’ni temsil edeceklerinin bilincinde olmalılardır. Fuara katılım için gerekebilecek seyahat, konaklama, vb. giderler öğrenci velileri tarafından karşılanacaktır.

EBRU KULÜBÜ (İLKOKUL / ORTAOKUL)

Ebru Kulübü ile öğrencilerimiz, geleneksel el sanatlarımızdan olan ebru sanatını tanıma fırsatı bulacaklar, ebru sanatı çalışmaları ile sabır ve emek vererek bir sanat eserini ortaya çıkarmanın hazzını yaşayacaklar ve kültürel mirasımızı geleceğe taşıyacaklardır. STEAM & MAKER Sertifika Programları içerisinde belli sınıf düzeylerinde modüler olarak yer alan Ebru sanatı eğitimi talep halinde öğrenci kulüpleri çalışmalarında daha ileri düzeyde gerçekleştirilebilmektedir.
Kulübü tercih edecek öğrenciler, gerekli olan kitre, boya, vb. malzemeleri kendileri temin edeceklerdir.

DRAMA KULÜBÜ (GENEL)

DRAMA oyunu esas alarak öğretir. İş birliği kurar, empati kurar, öz benliğinin farkında olur, üretir. Drama sonuca odaklı değil süreç odaklıdır. Herhangi bir gösteri amaçlanmaz. Katılımcı eğlenirken aynı zamanda zamanla kendindeki değişiklikleri fark eder. Doğaçlama çalışmaları yaparken katılımcıların tamamen kendilerinin ürettiği ürünler seyirci karşısına çıkabilir.

ENSTRÜMAN KULÜPLERİ (GENEL)

Öğrencilerimizin yan flüt, ney, gitar, bağlama, keman, piyano vb. enstrümanları çalmayı öğrenmeleri için yeterli başvurunun yapılması halinde talep edilen enstrüman için öğrenci kulübü açılabilmektedir. Enstrüman kulüpleri ile öğrencilerimizin en az bir müzik aletini çalmayı öğrenmeleri, eğitim aldıkları branşta ilerleyen yıllarda uzmanlaşmaları ve sanat algılarının gelişmesi hedeflenmektedir.
Enstrüman Kulüplerini tercih edecek öğrenciler, ilgili kişisel enstrümanlarını kendi imkânları ile temin edeceklerdir.

MİNİK ŞEFLERKULÜBÜ – MUTFAK ATÖLYESİ(GENEL)

Her yaş grubundan öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu mutfak bilgilerini öğrendiği, geleneksel ve dünya mutfaklarından özel lezzetleri hazırlayabildikleri öğrenci kulübüdür.Tat ve lezzet anlamında gurme sanatını da öğrencilerimizin deneyimleyeceği bir kulüptür. Bu kulüp aynı zamanda mevcut derslerin kazanımları ile bağlantılı olarak etkinlikler tasarlayacak ve bu şekilde öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrenmelerine imkân tanıyacaktır. Bunun yanındaMinik Şefler olarak adlandırdığımız kulübümüzde öğrencilerimize mutfaktagıda güvenliği, yemek ve sofra kültürünü kazandırıyoruz.

SPOR BRANŞ KULÜPLERİ (GENEL)

Öğrencilerimizin basketbol, voleybol, yüzme,halk oyunları, okçuluk, badminton, bocce, dart, masa tenisi, satranç vb. spor branşlarında gelişimlerini desteklemek için yeterli başvurunun yapılması halinde talep edilen spor branşı için öğrenci kulübü açılabilmektedir. Spor branş kulüpleri ile öğrencilerimizin en az bir spor branşında eğitim alarak, sporu yaşamlarının bir parçası haline getirmeleri ve eğitim aldıkları alanda sporcu olarak yetişmeleri hedeflenmektedir. 
Spor branş kulüplerini tercih edecek öğrenciler, bu kulüplerin ihtiyaç duyacakları kişisel malzemeleri kendileri temin edeceklerdir. Spor branş kulüpleri çalışmalarına öğrencilerimizin spor kıyafetleri ile katılmaları gerekmektedir.

BEN BİR RESSAMIM KULÜBÜ (ilkokul-ORTAOKUL-lise)

Yağlı boya kulübünde öğrencilerin bu resim tekniğiyle ilgili olarak alacağı dersler teknik ve uygulamalı çalışmaları içermektedir. Başlangıç aşamasında nokta, ışık-gölge, çizgi gibi eğitimlerin verildiği yağlı boya kulübünde ileri süreçlerde doku, renk, perspektif, strüktür, yağlı boya tekniği gibi çalışmalar da yapılmaktadır. Yağlı boya kulübünde resmin hazırlanması, tuval ortamına aktarılması, teknik eğitimler gibi süreçler yer almaktadır.
Yağlı boya kulübünü tercih edecek öğrenciler, kulüp çalışmaları için gerekli olacak malzemeleri kendileri temin edeceklerdir.

KARAKALEM KULÜBÜ (ORTAOKUL / LİSE)

Yağlı boya, sulu boya gibi boya ile yapılan her türlü resim sanatının temeli karakalem tekniğidir. Kompozisyon, oran orantı, ışık gölge, portre, el ayak gibi detaylı çizimlerin öğretildiği kulüp öğrencinin çalışma ve gayretine bağlı olarak yetenek sınavlarına hazırlık seviyesinde öğretilecektir. Katılmak isteyen öğrencilerin eskiz defteri ve çeşitli numaralarda resim kalemleri alarak çalışmalara katılmaları beklenmektedir. İlerleyen aşamalarda resim kâğıdı ile çalışmalara devam edilmektedir.

SPEAKING CLUB (GENEL)

Öğrencilerin, NativeSpeaker öğretmenler ile İngilizce konuşma çalışmaları yaptıkları ve dört dil becerisinden biri olan konuşma becerilerini geliştirmeyi hedefleyen öğrenci kulübüdür. Özellikle yabancı dil gelişimini desteklemek isteyen ve telaffuzlarını geliştirmek isteyen öğrencilerimiz tarafından tercih edilmelidir. Kulüp kapsamında yer alan tüm süreçler İngilizce olarak yürütülecektir.

TİYATRO KULÜBÜ (İlkokul-ORTAOKUL-lise)

Öğrencilerimizin tiyatro eğitimi alarak, oyunlar sergileyebilecekleri, drama çalışmalarını yapabilecekleri, eğlenecekleri ve öğrenecekleri bir tiyatro kulübüdür. Öğrencilerin, sanatsal ve kültürel birikimlerini arttırarak, kendilerini ifade etme, topluluk önünde konuşma, özgüven vb. becerilerini geliştirmeleri amaçlanmıştır. Kulüp çalışmaları kapsamında öğrencilerimiz, yıl boyunca çeşitli oyunlar, gösteriler vb. çalışmalarda rol alacaklardır.

 

ETKİNLİK TAKVİMİ