TED (Technology, Entertainment, Design) yenilikçi ve girişimci fikirlerin yayılması ve geniş kitlelerle paylaşılması için kurulmuş global bir organizasyondur. TED, 1984 yılında teknoloji, eğlence ve tasarım kelimeleriyle insanları bir araya getirmeye başlamıştır. “Yayılmaya Değer Fikirler” sloganıyla 25 yıl önce California’da dört günlük bir konferans olarak başlayan TED, zaman içinde girişimleriyle dünyayı değiştiren fikir önderlerini ve fikirleri destekleyen bir kuruluş haline gelmiştir. Her yıl düzenlenen TED Konferanslarında, dünyanın önde gelen düşünürleri 18 dakikalık konuşmalar yapmaktadırlar. Gerçekleştirilen konuşmalar daha sonra TED.com adresinde ücretsiz olarak yayınlanmaktadır.

TED konuşmacıları maksimum 18 dakikada dünyayı değiştirebilecek, eğitici ve ilham veren düşünceleri paylaşırlar. TED, farklı disiplinlere ait önemli düşünce biçimlerini keşfedip yaşama ve iş hayatına uyarlayabilecek bir merkez haline gelmiştir. Ezber bozan fikirler, sıra dışı sunumlarla ve güçlü bir ilham kaynağıdır.

TED-Ed Club Nedir?
Dünyanın en büyük konferans platformu olan TED’in dünya çapında okullar için başlattığı TED-Ed Club faaliyeti öğrencileri, yenilikçi fikirlerini TED tarzı konuşmalarla yaymaya davet ediyor. Bu faaliyetler kapsamında öğrenciler, TED-Ed tarafından sağlanan müfredat doğrultusunda sunum hazırlama, topluluk önünde konuşma, video hazırlama, animasyon ve çeşitli dijital çalışmalar yapma becerilerini geliştirme fırsatı elde etmektedirler.

TED-Ed Club gençlere, tutkularının peşinde koşmalarına imkan sağlamak için yer ve zaman vermeyi ve onları fikirlerini sunma konusunda kısa süren, TED benzeri konuşmalar ile desteklemeyi hedefliyor. TED-Ed Club olarak adlandırılan bu programın misyonu, tüm dünyadaki gençlerin en güzel fikirlerini takdir etmek, kutlamaktır.

TED’e yapılan lisans başvurusunun ve belirtilen şartları sağlama sürecinin ardından siz de okulunuzda TED-Ed Club faaliyeti başlatabilir ve gençlere çok önemli bir imkan sunabilirsiniz.

TED-Ed tarafından 13 tane önerilen toplantı var. Her bir toplantı kulüp üyelerine, ayrı bir sunum becerisi geliştirme konusunda destek olur. Son toplantıda kulüp üyeleri, fikirlerini kısa süren, TED benzeri konuşmalar ile sunarlar. Öğretmenler, sunumların TED-Ed’de ya da her yıl yapılan TED Gençlik Konferansında gösterilmesi için öğrencilerini aday gösterebilir.

Dünya genelinde onlarca ülkeden öğrencilerin katıldığı, belli periyotlarda online (çevrimiçi) toplantıların düzenlendiği etkinliklerin yer aldığı Ted-Ed Student Talks Programme dahilinde öğrencilerimiz de aktif katılım sağlamaktadır. "Yıldızlaşan Nesiller" sloganımızla öğrencilerimiz de yapılan toplantılara katılıp belli tema ve konular dahilinde araştırmalarını yapıp fikirlerini dünyanın dört bir yanından öğrencilerle paylaşıyor. Öğrencilerimiz arasından bu toplantılara hazırlık olarak öncelikle bir "öğrenci temsilcisi" seçiliyor ve görevli öğretmenlerin gözlemiyle süreç yürütülüyor. Öğrencilerin toplum önünde daha rahat ve özgüvenli tavır sergileyebilmeleri için belli aralıklarla, seçilmiş konular dahilinde araştırma yapıp hazırladıkları çalışmaları sunuyorlar. Bu şekilde bakış açılarını da geliştirme fırsatı bulan öğrencilerimiz hem kendilerini hem de kültürlerini tanıtma fırsatı buluyorlar.
 

ETKİNLİK TAKVİMİ
07 Temmuz 2022 Perşembe
Bu tarih için etkinlik bulunamadı!
Temmuz Ayı Etkinliklerine Gözat